שמש פסיפסאחרי בסוכות 2014 סיימתי פרוייקט ענק שהתחלתי אותו לפני יותר משלוש שנים – קיר פסיפס בכניסה לבית בו אני גרה. הייתה שם פינה מוזנחת שלאף אחד לא היה אכפת ממנה. הפינה מיועדת לעגלות/אופניים כנראה. היא הייתה מכוערת ומלוכלכת, אמנם כל מי שנכנס לבית רואה אותה כדבר ראשון.
אחרי הטיול לבצלונה ב-2011 נדלקתי על פסיפס וישר התחלתי עם פרוייקטים גדולים ומסובכים: פסיפס על השולחן במטבח ופסיפס על הקיר בחדר המדרגות.

פינה לפני העיצוב
[ad#adaptive]
הרעיון לגבי העיצוב בא לי די מהר: דמיינתי תמונה עם ים גלי, חוף ושמיים. התחלתי לחשוב על החומרים והבנתי שאצטרך להשקיע מכספי אם ארצה לעשות את התמונה בצבעים אלא עם כן אתפשר על הצבעים ואעשה פסיפס מחומרים נגישים וחינמיים אבל בגוונים טביעים.

את החוף עשיתי מצדפי ים, מילאתי כל אחד בדבק קרמיקה והדבקתי לקיר. השלב הזה היה די מעיק ואיטי גם בגלל רובה, כי היה מסובך לשים אותו בין הצדפים ולנקות אותו אחר-כך. השתמשתי בשקית חלב מחוררת בפינה (בדומה לשקית זילוף): שמתי את הרובה פנימה ומחצתי אותו אל בין הצדפים. עם האצבעות מרחתי ודחפתי לפינות. אחרי חצי שעה ניגבתי עם ספונג' רטוב רובה מיותר. ולאחר כמה שעות – ניגוב עם מטלית לחה.

עכרב מפסיפס, פסיפס ים מצדפים ואבנים

אחרי שעשיתי חצי קיר והשתעממתי הוספתי ל"חוף" גם עקרב וכוכב ים ובסוף העבודה – גם ענף עצות ים מחלקי זכוכית שמצאתי על חוף הים (איפה שאספתי את כל הצדפים).

לקח לי שני פסחים וסוכות אחד לסיים את החוף. רק בחופשים ארוכים היה לי מספיק זמן כדי להשקיע אותו ביצירה הזאת.

אחרי זה הגיע תורו של הים. לא היה לי שום חומר כחול, טורכיז או תכלת והחלטתי לעשות את הגלים מחלוקי ים שטוחים. העבודה נמשכה כשנה, כלומר לקח לי עוד סוכות אחד ופסח אחד כדי להשלים אותה. עשיתי שלושה גלים: שניים מחלוקי ים שחורים וכהים ואחד, אמצעי, מחלוקי ים לבנים ובהירים. את חלוקי הים אספנו עם בני משפחתי על אותו חוף הים איפה שאספתי את הצדפים – פלמחים.

ואז הגעתי לעשיית השמים. שוב לא היה לי שום חומר בצבע שמיים וזאת הייתה בעיה כי הקיר עוד היה גדול.

פסיפס קיר מצדפים, אבנים וקרמיקה

היו לי הרבה אריחי קרמיקה לבנים ואוף-וואיט שמישהו נתן לי, לכן החלתטי באין ברירה לעשות את השמיים בצבע לבן ואחר-כך אולי לשים רובה כחול. ציירתי את הסלסולים בדף נייר והבנתי איך לעשות אותם על הקיר. לקח לי הרבה זמן לחתוך את האריחים ולחלק אותם לסוגי חתיכות בגדלים שונים. סרטטתי את הסלסולים על הקיר בצורה סכמתית והתחלתי להדביק את החתיכות שחתכתי.

את השמש עשיתי מכערה צהובה שבורה, קרניה של השמש – משברי צלחת אחרת וכל השאר – מחתיכות של 4 סוגי אריחים.

קיר פסיפס

התחלתי את השמיים בפסח 2014 וסיימתי קצת אחרי סוכות 2014, כבר לא יכולתי למשוך את זה לשנה הבאה.

קיר פסיפס ודלת עיצוב דמוי פסיפס

כשסיימתי את ההדבקה צילמתי את הקיר והוספתי "רובה" כחול בפוטושופ ע"מ להבין איך זה ייראה באמת. ניסיתי גם צבעים אחרים ולפתע הבנתי שצבע אפור בהיר מתאים ליצירה הכי טוב, אפילו טוב יותר מתכלת. החלטתי לא להדביק קרמיקה על הדלת של ארון החשמל אלא לצייר "פסיפס" כדי לשמור על אחידות העיצוב.

שמש פסיפס

 

כוכב ים מפסיפס

 

קיר פסיפס בכניסה לבית
[ad#rectangle]